S SKUPINSKIM MENTORSTVOM DO SPROSTITVE KOLEKTIVNEGA POTENCIALA

Datum: 22 Maj, 2024
Avtorica: Tatjana Kolenc

V skupini krepimo zavedanje pomena skupnosti in odnosne kompetence. Učimo se skupinske dinamike, vzajemnega spoštovanja, pozornega poslušanja, sprejemanja mnenj drugih in argumentiranja lastnih stališč, spoštljive in jasne komunikacije, pa tudi discipline in spoštovanja dogovorjene strukture. Vse to je značilno tudi za skupinsko mentorstvo, ki ima, v primerjavi z ostalimi oblikami mentorstva še eno pomembno dimenzijo. V njem se mentoriranci ne učijo samo od mentorjev, temveč tudi drug od drugega in drug ob drugem. Mentoriranci  imajo naenkrat več mentorjev in tudi sami občasno igrajo to vlogo, čeprav so se skupini pridružili v drugačni vlogi.

Soustvarjanje in dostop do kolektivne modrosti. Skupino sestavljajo posamezniki z različnimi formalnimi in neformalnimi znanji, vedenji, pogledi, veščinami, vrlinami in izkušnjami. Ta izjemna kolektivna modrost mentorske skupine je na voljo vsem njenim članom. Bogati medsebojni dialog, širi njihov pogled in razumevanje različnih situacij ter okrepi kritično razmišljanje.

Izkustveno namesto na podajanju vsebin temelječe učenje. Učenje v skupini je izrazito sodelovalno in izkustveno. Učimo se iz vzajemnega deljenja implicitnega in tihega znanja, iz izkušenj in dobrih praks, uspehov in napak drugih, kar je veliko bolj učinkovito od učnih formatov, v katerih gre za enostransko podajanje vsebin. Znanje, pridobljeno na ta način, veliko hitreje absorbiramo in ga tudi dlje ohranimo, saj ga lahko takoj prenesemo v naše delo oziroma na druga področja življenja.

Izgradnja in širitev mreže. Z vzajemno izmenjavo kontaktov širimo svojo socialno mrežo, kar nam odpira nove priložnosti in možnosti za sodelovanje. Povezovanje z eksperti z različnih področij vodi v dragocena nova spoznanja, karierne priložnosti in partnerstva, ki prispevajo k nenehnemu učenju. To je tudi priložnost za graditev lastne mreže mentorjev.

Učenje ob učenju drugih. Vseživljenjsko učenje ni samo pridobivanje novega  in nadgrajevanje obstoječega znanja ampak tudi njegova delitev. Največ se naučimo, ko učimo druge oziroma ko znanje prenašamo na druge. V skupinskem mentorstvu postanemo za delitev lastnih znanj in za učenje od drugih bistveno bolj odprti. Srečanja mentorskih skupin pogosto potekajo v obliki delavnic, vaj in usmerjenih pogovorov, iz katerih udeleženci pridobivamo praktična znanja, ki jih lahko takoj uporabimo v svojem osebnem ali profesionalnem življenju.

Motiviranost in osredotočenost. V skupinskem mentorstvu okrepimo občutek odgovornosti in smo bolj motivirani. Na mentorska srečanja prihajamo pripravljeni, ne samo iz spoštovanja do mentorja, ampak tudi do ostalih mentorirancev, ki se želijo učiti tudi od nas oziroma z nami deliti svoja znanja. Stalna interakcija in dialog znotraj skupine pomagata, da udeleženci ostanemo osredotočeni, zavezani osebnim in skupnim ciljem in odločeni nadaljevati učno potovanje. To je izjemno pomembno pri vseživljenjskem učenju, ki temelji na samodisciplini in samomotivaciji.

Krepitev samozavesti in izboljšanje samopodobe. V skupinskem mentorstvu okrepimo občutek lastne vrednosti in postanemo bolj samozavestni. Ko v interakciji z drugimi delimo svoje znanje in prispevamo k vsebinsko plodnemu razgovoru in reševanju izzivov posameznikov in skupine, začnemo bolj zaupati vase, v svoje znanje in sposobnosti. Jasno in javno smo pripravljeni izražati svoja mnenja, deliti ideje.

Skupno premikanje mej. Z razširitvijo nabora virov znanj in različnih učnih metod lažje izberemo tiste, ki nam najbolj ustrezajo glede na naše cilje, učni stil in razpoložljivi čas. Nenehno smo izpostavljeni novim idejam, prihajajočim trendom, inovativnim konceptom, s katerimi se sicer morda ne bi srečali. To širi naše obzorje, krepi radovednost in željo po raziskovanju.

Merjenje in napredovanje. Stalen dostop do povratnih informacij, tako od mentorja kot od ostalih mentorirancev nam – skupaj s samorefleksijo – daje dragocen vpogled v naš napredek in v področja, kjer bi lahko še napredovali. Temu lahko prilagodimo našo prihodnjo učno in razvojno strategijo.

Vzajemna podpora. V skupinskem mentorstvu okrepimo občutek pripadnosti. Skupaj proslavljamo napredek, skupaj smo pri padcih in vzponih, uresničujemo osebne in skupne cilje. Čustvena in siceršnja podpora skupine nam daje pogum, da se spoprimemo z obstoječimi izzivi,  se lotevamo novih ter smo bolj odporni in prilagodljivi.

Skupinsko mentorstvo pomeni podporno in sodelovalno  okolje oziroma izjemen prostor za dialog raznolikih posameznikov, medgeneracijsko povezovanje, izmenjavo različnih znanj, izkušenj in pogledov, raziskovanje novih idej. Ponuja celovito učno izkušnjo in predstavlja edinstveno platformo za vse, ki so zavezani stalnemu učenju, ki želijo nenehno osebnostno in profesionalno napredovati in biti aktivni člani družbe. Skupinsko mentorstvo nas povezuje in združuje v skupnem učenju in sodelovanju.

Celotno besedilo avtorice Tatjane Kolenc, katerega del predstavlja ta blog, je bilo objavljeno na EPALE – Spletni platformi za učenje odraslih v Evropi, dne 21. septembra 2023.

Vam je ta objava koristila?
Bi želeli karkoli dodati?
Zapišite v komentar

Če vam je bil članek všeč, ga lahko delite s prijatelji na FB, Linkedin ali Twitter

Ne pozabite se prijaviti na naše e-novice

Share This