OD MENTORSKIH ZMENKOV DO MENTORSKIH ODNOSOV ali ZAKAJ POLEG MENTORSKIH SREČANJ POTREBUJEMO TUDI MENTORSKE ZMENKE?

Datum: 20 Avg, 2024
Avtorica: Tatjana Kolenc

Bistvo mentorstva je odnos, vzpostavljen na osnovi medsebojnega zaupanja, spoštovanja, enakovrednosti, spoštovanju , razumevanju in uživanju v raznolikostih ter iskrene želje dajati in sprejemati, se učiti drug ob drugem in drug od drugega. Gradimo ga postopno, od prvega mentorskega srečanja naprej, ob uresničevanju skupaj zastavljenih ciljev.

Kako pa vemo, da bomo z nekom lahko ustvarili tak odnos? Kaj lahko storimo, če se odnos ne razvija po pričakovanjih ali se v njem pokažejo take ali drugačne razpoke? Kje in kako izmenjati izkušnje in morda pridobiti nove ideje ali orodja za vzpostavljanje in vzdrževanje uspešnega in trajnega mentorskega odnosa? Na mentorskih zmenkih.

V čem so mentorski zmenki drugačni od mentorskih srečanj?

  • Beseda zmenek že sama po sebi pomeni prijetno vznemirjenost, čar pričakovanja in odkrivanja, kar vnaša popolnoma drugačno energijo.
  • Mentorski zmenki se odvijajo v okoljih, ki niso običajna za mentorska srečanja. Pri iskanju lokacije si vzamemo veliko več časa, smo bolj inovativni, bolj razmislimo o tem, kje bi se oseba, s katero se bomo srečali kar najbolje počutila in morda spoznala kraj in kotiček, v katerem do sedaj še ni bila.
  • Ob pripravi na mentorski zmenek se ne obremenjujemo z vnaprej določenimi temami, ampak se zavestno prepustimo toku.
  • Kljub začetni vznemirjenosti, lahko tudi zadregi, so pogovori na zmenkih prijetni, lahkotni in živahni. Na njih je vsega dovolj.  Od smeha do solz, od navdiha do motivacije za začetek nečesa novega ali dokončanje nečesa, s čimer že dolgo odlašamo. Od dobrih naukov do snovi za razmislek.
  • Na njih ponovno začutimo strast in zadovoljstvo.
  • Na njih se bolje spoznamo

Zmenki so odlična kombinacija prijetnega in koristnega. Na njih spoznamo, da smo kljub različnim zgodbam, izkušnjam, odločitvam in življenjskemu ciklu, v katerem se nahajamo pred podobnimi izzivi, s katerimi se lažje soočimo, ko vidimo, da enostavno nismo edini. Da nismo sami in da drug v drugem lahko najdemo navdih, moč, način, da se premaknemo naprej. Kako dragoceno je negovati svoje misli in občutke in si vzeti čas, da jih podelimo z drugimi. Kako smo lahko hvaležni za vse dosedanje in prihodnje učitelje na poti.

Na zmenkih se znova prepričamo, da v življenju ni naključij in da so nam tovrstna srečanja pravzaprav namenjena. Da se na njih vedno srečamo posamezniki s podobnimi poslanstvi in željo, da delimo in širimo dobro. Da imamo včasih občutek, da se poznaš od nekdaj,  da si morebiti že skupaj prehodil del poti in se sedaj ponovno srečal.

Na mentorski zmenek lahko povabimo kogarkoli. Osebo, s katero si želimo vzpostaviti mentorski odnos ali pa ta že traja. Kot mentor lahko povabimo drugega mentorja, da si izmenjamo izkušnjepri nudenju podpore svojim mentorirancem, krepiti mentorske spretnosti, da bi bili kot mentorji vedno boljši.  Kot mentoriranec lahko povabimo drugega mentoriranca in si izmenjamo poglede in občutke o tem, kako iz odnosov z našimi mentorji pridobiti in čim več in kaj lahko sami prispevamo k temu.

Mentorski zmenki pogosto vodijo v nove mentorske odnose, ki jih sploh nismo načrtovali. Ker se na njih spoznamo še z drugih plati,  se povežemo na drugi ravni, stkemo globlje vezi in odkrijemo nove priložnosti za rast in sodelovanje. Lahko dobimo ideje, koga povezati v mentorski odnos oziroma kako pomagati posameznikom pri iskanju za njih najustreznejšega mentorja.

In nenazadnje, morda nam bodo mentiorski zmenki spodbuda, da jih bomo ponovno uvedli tudi v naše vsakdanje življenje in ga s tem, ko nam bo kri hitreje plala po žilah, še dodatno popestrili.

Zato bodimo inovativni, dajmo našim odnosom priložnost, da se razvijajo v nekonvencionalnih okoljih, kjer misel popolnoma drugače teče in kjer smo veliko bolj odprti, kot med običajnimi štirimi stenami. Kjer malo pozabimo na strukturo, ki je na mentorskih srečanjih potrebna, da ostajamo osredotočeni na cilje, ki jih želimo doseči. Kjer pozabimo tudi na čas, ki neverjetno hitro teče, mi i pa imamo še toliko povedati. In nenazadnje, mentorski zmenki še zdaleč niso omejeni samo na pomladni čas. Odlično se obnesejo v katerem koli obdobju leta. In podporo, ramo in uho potrebujemo ves čas.

V čem pa ni nobene razlike med mentorskimi srečanji in mentorskimi zmenki? V tem, da razen tistega, kar se skupaj dogovorimo, da bomo delili z drugimi, ostane v mentorskem zmenku. Enako, kot v mentorskem odnosu. Zato se jim prepustite brez bojazni. In, če ne veste, kako in kje bi do mentorskega zmenka prišli, se pridružite Skupnosti srčnega mentorstva, kjer smo z njimi začeli prvi in, kjer so že postali naša stalnica.

Vam je ta objava koristila?
Bi želeli karkoli dodati?
Zapišite v komentar

Če vam je bil članek všeč, ga lahko delite s prijatelji na FB, Linkedin ali Twitter

Ne pozabite se prijaviti na naše e-novice

0 komentarjev

Oddajte komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Share This