MENTORSTVO MORA NAJTI SVOJE MESTO V VSEH FAZAH ŽIVLJENJSKEGA CIKLA ZAPOSLENIH ZNOTRAJ ORGANIZACIJE

Datum: 14 Feb, 2022
Avtorica: Tatjana Kolenc

Mentorstvo v organizacijah učinkovito naslavlja različne izzive v vseh fazah življenjskega cikla zaposlenega. V začetnih fazah privabljanja talentov in zaposlovanja so delujoči mentorski programi lahko pomemben odločitveni dejavnik na strani kandidata, posebno pri predstavnikih mlajših generacij. V kasnejših fazah je mentorstvo ena najučinkovitejših metod razvoja zaposlenih, njihove osebne in profesionalne rasti, povečevanja njihove zavzetoti in zadovoljstva ter krepitve zavedanja pomena vseživljenjskega učenja. V fazi, ko se zaposlitveni cikel zaradi različnih razlogov končuje, s pomočjo mentorstva pravočasno poskrbimo za prenos znanja in izkušenj in zaokrožimo odlično zaposlitveno izkušnjo posameznika. Ta vodi v t.i. srečne bivše zaposlene (happy leavers), ki so najboljši ambasadorji organizacije na trgu talentov. Odlična zaposlitvena izkušnja je pomemben del blagovne znamke podjetja kot delodajalca in tudi pomemben dejavnik pri morebitni odločitvi za ponovno zaposlitev (boomerang). Koristi mentorstva so največje, če v vsaki fazi določimo ustrezne cilje in njim primerne oblike mentorstva.

  1. Pred-vkrcavanje (Pre-boarding)

Cilj mentorstva je, da se novi sodelavci po podpisu pogodbe o zaposlitvi in še pred dejanskim prevzemom vloge,  počutijo kot enakovredni član kolektiva. Priporočljiva oblika mentorstva v tej fazi je buddy mentorstvo.

  • Vkrcavanje (Onboarding)

Cilj mentorstva v tej fazi je čim hitrejša integracija novega sodelavca v delovno okolje, spoznavanje kulture in ritualov, seznanjanje z neposrednimi sodelavci in s sodelavci izven primarnega oddelka, spoznavanje delovnih procesov in ravni odločanja, podpora pri spoznavanju vloge, usposabljanje za učinkovito in samostojno opravljanje vloge, dvig samozavesti, opolnomočenje. Najprimernejše oblike mentorstva za nagovarjanje teh ciljev so buddy, vrstniško mentorstvo ter mentorstvo ena-na-ena.

  • Ohranjanje in razvoj (Retention & Development)

Cilj mentorstva je stalen razvoj zaposlenih, prepoznavanje in krepitev njihovih potencialov ter iskanje njim najustreznejših izzivov in vlog, karierni razvoj in s tem povečanje njihove zavzetosti in zadovoljstva, krepitev veščin timskega dela, razumevanje skupinske dinamike, podiranje silosov, medgeneracijsko sodelovanje, stalen pretok znanja znotraj organizacije, razvoj voditeljskih veščin in sposobnosti delegiranja, krepitev povezovanja in sodelovanja. Najprimernejše oblike mentorstva so ena-na-ena (vključno z obratnim in vzajemnim mentorstvom), vrstniško mentorstvo, mentorske skupine in mentorski krogi.

  • Prezaposlitev in ponovna zaposlitev (Rebording)

Cilj mentorstva je hitro in učinkovito samostojno opravljanje vloge po ponovni zaposlitvi (boomerang), vrnitvi na delo po daljši odsotnosti, spremembi načina dela, prevzemu nove vloge. Priporočljiva oblika mentorstva je ena-na-ena, lahko tudi mentorske skupine, če gre za več zaposlenih, pri katerih zasledujemo podobne cilje.

  • Izkrcavanje (Offboarding)

Cilj mentorstva je pravočasen prenos znanj zaradi odhoda zaposlenih (pokoj, odhod v drugo delovno okolje, osebni razlogi), odlična izkušnja zaposlenega, ki s tem prevzema pomembno vlogo ambasadorja na trgu talentov in ohranjanje dobrih odnosov. Priporočljiva oblika mentorstva je ena-na-ena.

Vam je ta objava koristila?
Bi želeli karkoli dodati?
Zapišite v komentar

Če vam je bil članek všeč, ga lahko delite s prijatelji na FB, Linkedin ali Twitter

Ne pozabite se prijaviti na naše e-novice

Share This