MENTORSTVO IN DIGITALNA PISMENOST

Datum: 3 Maj, 2024
Avtorica: Tatjana Kolenc

Pri digitalnem opismenjevanju imajo pomembno vlogo tudi mentorji. S svojim znanjem, izkušnjami, miselnostjo vseživljenjskih učencev in integriteto, so garant uporabe sodobne tehnologije v dobro posameznika in širše skupnosti, s ciljem ustvarjanja pozitivnih sprememb za vse.

V dinamični digitalni pokrajini mentorstvo predstavlja eno najbolj učinkovitih metod za učenje in razvoj. Znanje, izkušnje in modrost, ki jih delijo mentorji, pomagajo posameznikom, da se opremijo za izzive na najrazličnejših področjih. Pridobivanje in razvoj digitalne pismenosti razumejo kot del učne poti posameznika, pri čemer je ključna motivacija, za katero stoji jasen namen. Mentorji na tej poti igrajo zelo pomembno vlogo s tem, ko

  • posameznikom pomagajo razumeti, da digitalna pismenost prinaša veščine in kompetence, nujne za življenje, učenje in delo v digitalni družbi. Jim svetujejo, kako tehnologijo izkoristiti za povečanje lastnega potenciala;
  • posameznike ozaveščajo o tem, da digitalna pismenost pomeni sposobnost nenehnega prilagajanja in učenja, pri čemer ni pomembna starost, ampak miselnost in pripravljenost za učenje. Digitalna pismenost ni cilj, ampak stalna pot učenja;
  • vzpostavljajo varen prostor zaupanja in povezovanja, v katerem posamezniki lahko postavljajo vprašanja, delijo mnenja in izražajo pomisleke, mentorji pa jim svetujejo oziroma jih usmerjajo, ob stalnih povratnih informacijah, ki so bistvenega pomena za njihov napredek;
  • prakticirajo virtualno mentorstvo, ki je že samo po sebi del digitalnega opismenjevanja;
  • uporabljajo sodobna orodja za povečanje učinkovitosti procesov in zavzetosti oziroma proaktivnosti mentorirancev. Mentorji tako lahko odgovore oz. nasvete v zvezi z najpogostejšimi vprašanji posnamejo v obliki videa in s tem zagotovijo več časa za poglobljeni dialog. Olajšana je delitev in izmenjava različnih virov in dostopa do njih, s čimer lahko mentoriranci že sami poiščejo odgovore na različna vprašanja in čas z mentorji izkoristijo za izmenjavo mnenj in iskanje odgovorov na vprašanja, ki jih viri ne ponujajo.  
  • skupaj z njimi, s pomočjo osebne S.W.O.T analize ocenijo stopnjo njihove digitalne pismenosti, prepoznajo njihove prednosti in slabosti in si ustvarijo jasno sliko o tem, kje so in kje želijo biti. Pri tem upoštevajo cilje, zaradi katerih posamezniki želijo razviti digitalno pismenost, kot so karierni izzivi, učne preference ali osebni interesi;
  • skupaj oblikujejo načrt, ki ustreza potrebam in interesom posameznikov. Katere posebne digitalne veščine ali kompetence se želijo naučiti ali izboljšati? Kakšni so izzivi ali ovire, s katerimi se soočajo pri uporabi digitalnih tehnologij? Kakšne koristi ali priložnosti jim bo prineslo izboljšanje njihove digitalne pismenosti? Mentorji pri tem upoštevajo, da učni načrt potrebuje nenehno prilagajanje in osveževanje, da ostane relevanten in da ne ustavi napredka posameznikov;  
  • Mentorski proces prilagodijo postavljenim ciljem
  • Zagotavljajo stalne povratne informacije in nudijo čustveno in praktično podporo. Posameznike spodbujajo tudi k iskanju drugih virov podpore, kot so vrstniki, strokovnjaki ali spletne skupnosti. S tem jim  pomagajo širiti njihovo mrežo in ustvariti nove priložnosti za učenje.
  • Delijo lastne prakse in izkušnje s področja  digitalne pismenosti, s čimer osebno digitalno potovanje uporabijo kot vir navdiha in smernice za mentorirance. Kako so se sami naučili uporabljati digitalna orodja? Katere so bile napake ali uspehi, s katerimi so se srečali? Katere so najboljše prakse ali nasveti, ki jih lahko ponudijo? Kako veščine in znanje digitalne pismenosti uporabljajo v različnih situacijah? Ob tem mentorji delijo tudi vire, ki posameznikom pomagajo izvedeti več o digitalni pismenosti, kot so spletni tečaji, blogi, podcasti, videoposnetki, knjige in priročniki.
  • Opozarjajo na pomen odgovorne in etične uporabe digitalnih tehnologij, ki vključuje spoštovanje pravic, zasebnosti in varnosti sebe in drugih ter zavedanje družbenega in okoljskega vpliva digitalnih dejanj. Kako zaščititi svojo zasebnost in varnost na spletu, kako pravilno citirati in se sklicevati na vire, kako oceniti verodostojnost in ustreznost informacij, kako jasno in spoštljivo komunicirati na spletu ali kako ustvarjati in deliti digitalne vsebine, ki odražajo naše strokovno znanje in vrednote. Jih spodbujajo k razmisleku o njihovem digitalnem vedenju in vrednotah ter o tem, kako lahko prispevajo k pozitivni digitalni kulturi.
  • Posameznike vabijo k raziskovanju in eksperimentiranju z različnimi tehnologijami, orodji, platformami in formati z namenom razumevanja razsežnosti digitalne pismenosti ter spodbujanja lastne ustvarjalnosti in samozavesti. Pa tudi utrjevanje zavedanja, da digitalna pismenost ni statična veščina, temveč dinamična in razvijajoča se. Lahko gre za izziv učenja nove programske opreme, pridružitev novemu spletnemu omrežju, ustvarjanje nove digitalne vsebine ali pa za uporabo že osvojenih veščin digitalne pismenosti v različnih kontekstih. Dobro je, da nova digitalna orodja in platforme raziskujejo tudi sami mentorji in jih delijo z mentoriranci. S tem jih navdihujejo, da postanejo vseživljenjski digitalni učenci.
  • Proslavljajo dosežke udeležencev procesov ne glede na to, kako veliki ali majhni so. Jim pomagajo postaviti realne in smiselne cilje za njihovo prihodnje učenje ter identificirati vire in strategije, ki bodo podpirale njihovo nadaljnjo rast na tem in na ostalih področjih. Ob tem pravi mentorji proslavljajo tudi lastne dosežke, saj se ob mentorirancih  tudi sami učijo in rastejo.

Ena ključnih nalog mentorstva je zagotavljanje vključenosti in enakovrednosti vseh, kar je še posebej aktualno v današnjih večgeneracijskih in tudi sicer raznolikih delovnih okoljih. Na področju dostopa do digitalne pismenosti to vlogo učinkovito opravljajo sodobne oblike mentorstva, kot so:

Obratno mentorstvo, v okviru katerega mlajša oseba na starejšo prenaša svoje znanje in izkušnje s področja digitalnih kompetenc. Starejši sodelavci na ta način usvajajo nova orodja in pristope pri delu in ostajajo enakovredni člani timov. Mladi se ob tem bolj zavedajo lastne vrednosti in krepijo mentorske veščine.

Vzajemno mentorstvo, v okviru katerega se oba udeleženca pojavljata v vlogi mentorja in mentorinca ter drug drugemu zapolnjujeta vrzeli v znanjih in kompetencah. Pri tem starejši na mlajše običajno prenašajo plemenska znanja in odnosne veščine, mlajši pa na starejše že prej omenjene digitalne veščine, mladostno zagnanost, inovativnost in navdušenje nad nenehnimi spremembami, ki jih tudi sami soustvarjajo. S tem jih velikokrat premaknejo iz starih načinov razmišljanja in delovanja, v katerih so hote ali nehote obtičali.

Vrstniško mentorstvo, v okviru katerega se pripadniki istih generacij s podobnimi izkušnjami in karierno potjo, menjavajo v vlogi mentorjev in mentorirancev, si izmenjujejo izkušnje, skupaj nadgrajujejo digitalne in ostale kompetence in oblikujejo lasten podporni sistem.

Mentorstvo na daljavo v študijskih programih, katerih rezultati kažejo, da je pri spletnih študentih z mentorji približno dvakrat večja verjetnost, da bodo uspešno zaključili študijski program v primerjavi s tistimi brez mentorjev.

Digitalna pismenost ni privilegij ali ugodnost, temveč nuja za vsakogar, ki želi biti odgovoren član družbe, ki želi koristiti različne učne priložnosti, najti svojim željam ustrezno zaposlitev oziroma uresničevati svoje poslanstvo ali zgolj opravljati delo. In za izboljšanje digitalne pismenosti je mentorstvo  med najbolj učinkovitimi metodami.

Blog je povzetek članka avtorice Tatjane  Kolenc, objavljenega v reviji ADMA št. 57, April 2024, Letnik XI, izdajatelja Planet GV

Vam je ta objava koristila?
Bi želeli karkoli dodati?
Zapišite v komentar

Če vam je bil članek všeč, ga lahko delite s prijatelji na FB, Linkedin ali Twitter

Ne pozabite se prijaviti na naše e-novice

Share This