MENTORSKA KULTURA KOT POGOJ ZA NADALJNI RAZVOJ MENTORSTVA

Datum: 30 Dec, 2021
Avtorica: Tatjana Kolenc

Od mentorskih programov do mentorske kulture

Mentorski programi pomenijo odličen način povezovanja smisla posameznika s smislom organizacje v kateri ustvarja. Učinkoviti in uspešni so lahko samo v okolju, v katerem organizacijska kultura podpira stalno učenje in razvoj.

Mentorski programi prinašajo strukturo, v kateri so jasno razmejene vloge, določeni cilji, pričakovanja in odgovornosti ter ustvarjeni pogoji za stalno in odkrito komunikacijo, izmenjavo mnenj, znanj in izkušenj ter redne povratne informacije.  Znanje in veščine, pridobljene v okviru mentorstva, se prenašajo tudi na tiste, ki v teh procesih ne sodelujejo neposredno. Krepijo se medsebojni odnosi, ljudje postajajo bolj sodelovalni, vedno več je tistih, ki so pripravljeni delovati kot mentorji in tistih, ki so se pripravljeni na ta način učiti in razvijati. Ustvarja se mentorska kultura.

Mentorska kultura kot dejavnik nadaljnega razvoja mentorstva

Mentorska kultura odraža zavestno željo organizacije, da svoje delovanje izboljšuje z nenehnim vlaganjem v razvoj in znanje zaposlenih. Je kultura vključevanja. Ceni, spoštuje in slavi edinstvenost vsakega posameznika in predstavlja učeče okolje, v katerem se učimo drug ob drugem in drug od drugega. Kjer so zaposleni cenjeni ne glede na njihovo vlogo, opolmočeni in s tem motivirani, da prispevajo največ kar lahko, sprejemajo odgovornost in izvajajo stalno samorefleksijo. Pristope, znanja in veščine, ki jih pridobijo v okolju z razvito mentorsko kulturo se prenašajo tudi v zasebno življenje in življenje v skupnostih izven organizacije. Mentorska kultura ustvarja okolje povezovanja in učenja, v katerem se vsi zavedajo, da je nenehen razvoj vrednota. Prej konkurenčno okolje se preoblikuje v zaupljivo in sodelovalno. Vsi zaposleni so spodbujeni k iskanju mentorjev in vzpostavljanju mentorskih odnosov.

Z razvojem mentorske kulture se bo mentorstvo vse bolj integriralo v organizacijsko kulturo organizacije,  v kateri bodo učenje, razvoj, raznolikost, upravljanje znanja in voditeljstvo postala njena najbolj prepoznavna sidra. Mentorstvo bo postalo del pričakovanj organizacije, njena pomembna kompetenca.

V  okolju z razvito mentorsko kulturo se ljudje osredotočajo na prihodnost. Mentorska kultura zato pomembno prispeva k preseganju ozkih lastnih interesov v skrbi za prihodnje generacije. Organizacije z razvito mentorsko kulturo se vse bolj povezujejo med seboj, izmenjujejo dobre mentorske prakse in tako širijo njen pomen v širše okolje. Na ta način se počasi oblikuje družba, v kateri bo lahko vsak, ki si bo to želel in potreboval, našel mentorja. Družba, v kateri bomo vsi mentorji in mentoriranci.

Vam je ta objava koristila?
Bi želeli karkoli dodati?
Zapišite v komentar

Če vam je bil članek všeč, ga lahko delite s prijatelji na FB, Linkedin ali Twitter

Ne pozabite se prijaviti na naše e-novice

0 komentarjev

Oddajte komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Share This