Zakaj vrhunske strokovnjakinje za razvoj zaposlenih verjamejo v moč mentorstva? Zakaj si ne morejo predstavljati zavzetih, zadovoljnih sodelavcev, če se jim polno ne posvetimo že v najzgodnejši zaposlitveni fazi, torej takrat, ko smo se šele odločili, da bomo pot nadaljevali skupaj? Zakaj so prepričane, da mentorstvo krepi obstoječe in ustvarja nove povezave in prinaša nova znanja? Zakaj v mentorstvu vidijo most med zagnanostjo in pobudami mladih in modrostjo ter izkušnjami starejših? Zakaj mentorstvo spreminja odnos do dela, učenja in napredka, ki so pomembnejši od smeri in ravni formalne izobrazbe? Zakaj je mentorstvo odličen medij za prenos organizacijskih vrednot in energije? Zakaj….?
Na ta in podobna vprašanja so v pogovoru s Tatjana Kolenc na Kongresu coachev in mentorjev 2022 odgovarjale Ilijana Šuligoj Javornik, Urška Stanovnik, Staša Jager, Manca Bašelj in Natalie C. Postružnik , ki so z delitvijo svojih odličnih praks med udeleženke in udeležence kongresa in v širši prostor poslale močna sporočila glede vsestranske vloge, koristi in prihodnosti mentorstva:
- Z mentorstvom, ki presega običajno razumevanje te vloge v podjetjih, lahko z znanji in veščinami vzpostavljanja in ohranjanja odnosov, komunikacije, skupinske dinamike, medgeneracijskega sodelovanja, spoprijemanja s stresom in drugimi veščinami prihodnosti, opremimo vse zaposlene. S tem naredimo konkretne korake za vključenost vseh, ki je ob raznolikosti delovnih okolij temelj inovativnosti in napredka. Da nihče namesto zaposlenih samih ne odloča o tem, katera znanja so za njih primerna in potrebna.
- S pomočjo mentorstva poskrbimo za to, da se tiho in individualno znanje prenaša oziroma pretvarja v organizacijsko znanje. Krepimo zavedanje, da se kompetence gradijo in obnavljajo vse življenje. Oblikujemo spodbudno okolje, v katerem je dovolj izzivov za strokovno in karierno rast in dovolj prostora za samouresničevanje prav vsakega posameznika.
- S pomočjo mentorstva krepimo partnerske odnose z drugimi organizacijami na trgu ne glede na to, ali delujemo v enaki, podobni ali popolnoma različni branži. Z izmenjavo dobrih praks in s skupnim razvijanjem mentorskih in coaching programov si organizacije pomagajo pri nagovarjanju trenutnih in prihodnjih izzivov, pri odzivanju na spremembe in celo narekujejo trende in spreminjajo prihodnost.
- Mentorstvo posameznikom pomaga, da ozavestijo svoj zakaj, svoje poslanstvo in odkrijejo svoje prednosti in morebiti potrebne dodatne kompetence za njegovo uresničitev
In kakšno zaključno popotnico so sogovornice namenile udeležencem in udeleženkam in širši javnosti? Če želite zaposlenim zagotoviti najboljšo izkušnjo v celotnem življenjskem ciklu v organizaciji, ustvariti najboljši prvi in zadnji vtis podjetja, pridobiti in zadržati najboljše talente, vzgojiti najboljše ambasadorje na trgu talentov, opolnomočiti sodelavce, da bodo nenehno napredovali in jih ozavestiti o nujnosti vseživljenjskega učenja in prevzemanja odgovornosti za lasten napredek in razvoj, oziroma enostavno poskrbeti za njihovo blagostanje, potem mentorstvo vpeljite že danes, ne jutri.