Hiter način življenja, preobilje informacij in prekomerna uporaba tehnologije vplivajo na naše kognitivne sposobnosti. Stik z naravo in hoja obnovita našo sposobnost osredotočanja na pomembne stvari in okrepita našo pozornost. Že nekajurna povezanost z naravo, še bolj pa večdnevna povezanost in omejena uporaba tehnologije razbremenita in obnovita naš miselni proces. Naš um je po stiku z naravo bistveno bolj sposoben refleksije in samorefleksije, kar nenazadnje vpliva na naše počutje in duševno zdravje. Med hojo v naravi tudi hitreje vzpostavljamo medsebojne odnose, ki temeljijo na odprtosti, zaupanju in odkriti komunikaciji, ki so tudi bistvo mentorstva.
Mentorstvo ob hoji je učinkovit način za grajenje medosebnih odnosov, krepitev ustvarjalnosti in za vzpostavitev odprte komunikacije. To prispeva k uresničitvi ciljev mentorskega procesa in odnosa ter bistveno izboljša mentorsko izkušnjo s tem, ko izkoristi prednosti gibanja, danosti narave in spremembe okolja. Posameznikom da možnost, da se upočasnijo, pogledajo vase, in na svoje delovanje pogledajo z drugačne perspektive, lažje povežejo svoj trenutni položaj z željenim in si vizualizirajo svojo pot do tja. Vsaka izkušnja mentorstva ob hoji sproži nove aktivnosti v telesu ter nas požene v proaktivno delovanje.
Vsega tega se dobro zavedamo v Slovenskem coaching združenju, društvu VTIS in Skupnosti srčnega mentorstva (SSM), ki smo na svetovni dan hoje, 15. oktobra 2024 skupaj organizirali prvo MENTORSTVO MED HOJO, ki se ga je udeležilo skoraj 30 posameznikov. In, čeprav je mentorstvo mehak proces, v katerem sta ključna osebna povezanost in prilagodljivost, smo mu dodali malo strukture. Njene nosilke so bile Sonja Gorenc, Barbara Golja, Mojca Čerpnjak, Lea Grm in Tatjana Kolenc. Z njihovo pomočjo smo na triurnem doživetju
- izkusili mentorstvo v drugačnem, nekonvencionalnem okolju,
- v trojkah, v katere smo se naključno povezali posamezniki, med katerimi smo se mnogi srečali prvič, smo skupaj in vsak zase okrepili sposobnost osredotočenosti na korake, okolico, oblike, zvoke ter opazovanja ljudi, barv in vsega, kar nam ponuja odprti svet narave,
- se za nekaj uric odklopili ter v pogovoru z odličnim gostom in strastnim pohodnikom, gospodom Ladislavom Vidmarjem, spoznavali dobrobiti hoje, preizkušnje, ki jih pred nas postavlja, kaj ob tem doživljamo, česa se iz tega naučimo,
- skupaj in vsak zase prevetrili naše vrednote, kaj nam pomenijo, kako jih živimo in ohranjamo v spremenljivih okoliščinah,
- navezali nove stike, med katerimi bomo morda našli svojega novega mentorja ali nekomu postali mentor.
In kaj nam je v pogovoru z Mojco Čerpnjak povedal naš gostujoči mentor gospod Ladislav Vidmar, ki je sam prehodil že blizu 20.000 km in, ki v hoji vidi možnost, da si človek resnično vzame čas zase?
- Hoja ni samo način premikanja. Ob hoji se poglobiš vase, spoznavaš svoj notranji svet in intenzivno doživljaš svet okrog sebe. Če ne hodiš, ne vidiš nič in ne slišiš nič. Tudi kolo je prehitro.
- Kljub pregovoru, da moraš hoditi z drugimi, če želiš priti daleč, raje hodi sam. Ne samo zato, ker nima težav oziroma jih lahko hitro reši. Predvsem zato, ker ne želi, da bi drugi vplivali na to, kako bo videl in doživljal svet okrog sebe.
- Če doživljaš deželo v katero prideš tako, kot je, če se obnašaš normalno, ne vsiljuješ svojih pogledov in ne želiš spreminjati drugih, so ljudje praviloma povsod prijazni, pripravljeni pomagati.
- Hoja je nekaj posebnega. Ob njej in po njej se v človeku spremenita tako glava, kot telo. Je čisti užitek. Hoja ni samo način premikanja. Ob hoji se poglobiš vase, spoznavaš svoj notranji svet in intenzivno doživljaš svet okrog sebe.
Ta dogodek, ki bo na željo vseh sodelujočih postal tradicionalen, je odlična nadgradnja walking mentoring dogodkov SSM, oplemenitena s člani in članicami društev in združenj, ki v mentorstvu in coachingu vidijo eno najboljših podpor osebnega in profesionalnega razvoja posameznikov, timov in širših skupnosti.
Ni treba daleč, da najdeš stik z naravo in samim seboj. In, da lahko zaživiš v skladu z motom, po katerem se ravna naš gost, Ladislav Vidmar: vzemimo si čas zase, bodimo strpni in sočutni do drugih ter pomagajmo, kjer lahko.